2018-08-23 / Around Town

Blooms Awarded


The annual Newport In Bloom competition has awarded the Best Overall Garden City Wide to James Bartz and John Doyle of 21 Lee Avenue. (Photo by Ellen Patterson) The annual Newport In Bloom competition has awarded the Best Overall Garden City Wide to James Bartz and John Doyle of 21 Lee Avenue. (Photo by Ellen Patterson) BEST OVER ALL CONTAINER CITY WIDE AWARD:
75 Houston Avenue – Joan Kyle
RESIDENTIAL AWARDS - AREA 1
FIRST PLACE: 6 Pine Street – Pat Gaddy
SECOND PLACE: 17 Chestnut Street – Sarah Bullock
THIRD PLACE: 15 Johnson Court – Rebecca Kelly
CONTAINER AWARDS – AREA 1
FIRST PLACE: 12 Sunshine Court – Peter & Nancy Lalli
SECOND PLACE: 7 Cherry Street – Ann Ritterbusch
THIRD PLACE: 30 Third Street – Bekki Schenker
NEWCOMER AWARD – AREA 1
54 Malbone Road – Virginia Spaulding
RESIDENTIAL AWARDS - AREA 2
FIRST PLACE: 25 Chapel Terrace – Karen Gibbs
SECOND PLACE: 31 School Street – Jim & Annette Connors
THIRD PLACE: 20 Sherman – John Yeagar
CONTAINER AWARDS – AREA 2
FIRST PLACE: 10 Whitwell Place - Jean Walsh
SECOND PLACE: 55 Kay Street – Elaine & Bill Souza
THIRD PLACE: 22 Bliss Road – Heather & Doug Baker
LARGE GARDEN - AREA 2
FIRST PLACE: 3 Kay Terrace – Justin McLaughlin
SECOND PLACE: 12 Francis Street – Rosanne & Michael Franco
THIRD PLACE (TIE):14 Vernon – Kate Upham
84 Kay Street – Allen McCoy
GREEN GARDEN:
65 Prairie Avenue – Gloria McCarthy
NEWCOMER AWARD – AREA 2
16 Ellery Road – Lisa Weyandt
RESIDENTIAL AWARDS – AREA 3
FIRST PLACE: 50 Morton Avenue – Adrienne Ranelli
SECOND PLACE: 616 Thames Street - Terry Clark
THIRD PLACE: 21 Dresser Street - James Hedin
CONTAINER AWARDS – AREA 3
FIRST PLACE: 608 Spring Street – Traci Galpen
SECOND PLACE: 13 Coddington Wharf – Marion Maroney
THIRD PLACE: 30 Thomas Street – Susan Tierney
LARGE GARDEN:
FIRST PLACE: 503 Bellevue -Robert Newton
HONORABLE MENTION:
181 Coggeshall Avenue – Robin Spagnolo
20 Dresser Street – Tim Wein
39 McCormick Rd. – Victoria Baskin
NEWCOMER AWARD – AREA 3
11 Weatherly Avenue – Adele & Tip Bowley
SENIOR DEVELOPMENT:
FIRST PLACE: 38 A Earl Avenue – Joyce Booth
SECOND PLACE: 27A Chapel Street – Rexene Dorsett
THIRD PLACE: 31 Deblois Street – Christine Petrarca & Anne Gadoury
HONORABLE MENTION:
29 Chapel Street – David Manning
17B Pond Avenue - Manuel & Mildred Madayag
FAMILY DEVELOPMENT:
FIRST PLACE: 6 Sgt. Weidemann Street – Maria Morris
SECOND PLACE: 1 Robert Douglas Lane – Janet Mayer-Walker
THIRD PLACE: 68 Park Holm – John O’Brien
BED & BREAKFAST AWARDS:
FIRST PLACE: 31 Dearborn House-Jeannine Bestoso
SECOND PLACE: Belle View/22 Freebody Street – Anthone Zaloumis
THIRD PLACE: Anna Pell House, 26 Mary Street – Katie Dyer
SMALL BUSINESS AWARD:
FIRST PLACE: 2 Wellington Avenue/Hibernia Hall – Steve Turcotte
& Bob Lehane
SECOND PLACE: Pauline’s Palm & Tarot Reading/398 Thames – Maria Miller
& Janice Semprini
THIRD PLACE (tie): The Fifth Element/111 Broadway – Brad Cherevaty
& Frank Doyle
Sanford-Covell Villa Marina/72 Washington Street – Anne Ramsey
Cuvelier
COMMUNITY:
FIRST PLACE: 61 Poplar Street/St. John the Evangelist– Father Nathan
Humphrey
SECOND PLACE: Friends of the Waterfront /King’s Park
& State Pier –Johanna Vietry
THIRD PLACE: Friends of King Park/Rochambeau Statue –
Gianna Sullivan, Pam Fleming

For a full list of honorees, go to NewportNow.online.

Return to top